ΨΗΦΙΣΜΑ

Ο Διευθυντής, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Ιτέας διαμαρτύρονται για τη δίωξη γονέων-εκπαιδευτικών και μαθητών με την κατηγορία της συμμετοχής και υποκίνησης καταλήψεων στο σχολείο μας.

Καταγγέλλουμε την ποινικοποίηση των αγώνων τους και καταδικάζουμε οποιαδήποτε ενέργεια που στρέφεται εναντίον της δημοκρατικής συμμετοχής και διεκδίκησης δίκαιων αιτημάτων και απομακρύνει νέους ανθρώπους από την διαμόρφωσή τους σε ενεργούς σκεπτόμενους πολίτες.

Καταδικάζουμε την καταστολή σε οποιαδήποτε μορφή εναντίον μαθητών, νέων, εργαζομένων.

Απαιτούμε να σταματήσει τώρα κάθε δίωξη εναντίον των μαθητών και των γονέων του Λυκείου Ιτέας και κάθε μαθητή στην Ελλάδα που διώκεται.

Η προσπάθεια τρομοκράτησης θα μας βρει αντιμέτωπους με όλες μας τις δυνάμεις.

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΙΤΕΑΣ